WRC: Крис Мийк спечели Рали Испания

Себастиан Ожие докосва титлата

Крис Мийк е новият победител в Рали Испания 2017г. В един от най-вълнуващите кръгове от Световния рали шампионат, британецът с новия Citroen C3 WRC завърши с преднина от 28 секунди пред Себастиан Ожие с M-Sport Ford Fiesta. От Танак завърши на трето място и оформи двоен подиум за Ford.

Ожие може да спечели титлата още в следващия кръг – Рали Великобритания, докато отборът му M-Sport трябва само да завърши състезанието, за да грабне първа титла от 2007г. Основният претендент Тиери Нювил имаше едно от най-тежките състезания през този сезон, но неговият Hyundai показа страхотна форма. Въпреки това, белгиецът бе принуден да напусне състезанието заради повреда с окачването. Това ще му коства ценни точки и вероятно титлата на шампионата.

Крис Мийк изпитваше затруднения на макадамовите отсечки, но щом стъпи на асфалта, неговият Citroen показа истинската си скорост. След като вчера пое лидерството, той спечели шест скоростни етапа, включително и на макадам, след като намери правилното темпо.

Говорейки за победата си, Крис Мийк сподели: „Не е важно колко пъти биваш съборен, важното е колко пъти се изправяш. Това бе много важна победа за мен. Спомням си, когато преди 20 години дойдох тук да гледам Колин Макрей с неговото 1997 Subaru Impreza. Тогава дори не съм си и помислял, че някога ще карам рали автомобил.

Шоуто в петъчните ранни етапи бе за сметката на Танак, преди дебютантът с Hyundai Андреас Микелсен пое лидерството след третия суперспециален етап и завърши деня на върха. В съботния ден чак до финала Крис Мийк наложи убийствено темпо.

Най-добрият резултат за Toyota дойде след четвъртото място на Юхо Хенинен пред втория пилот на M-Sport, Матс Одсберг. Шестото място бе за Стефан Льофавр със Citroen, а зад него бе Елфин Еванс отново от M-Sport. Тийму Сунинен спечели WRC2 с общо място.

Следващият кръг от Световния рали шампионат е във Великобритания. Рали Уелс стартира на 26 откомври.