subaru

Председателят на Toyota Motor Corporation Акио Тойода се надява, че очакваното връщане на Световния рали шампионат в Япония през 2019 г.  може да привлече Mitsubishi и Subaru обратно към надпреварата.

И трите японски марки се състезаваха във WRC през 90-те години на миналия век, като завзеха първите три места в класирането при производителите през ’98 и ’99, преди Toyota да се насочи към Formula 1.

След това Mitsubishi се оттегли от WRC преди сезона през 2006 г., а решението на Subaru за изтегляне на заводския си тийм се случи две години по-късно през 2008 г. Изминаха осем сезона без участието на японски производител в Световния рали шампионат, докато през 2017 г. Toyota отново не реши да притеснява конкуренцията в едноименната надпревара.

Говорейки пред Autosport, Тойода изрази надеждите си, че шампионатът, който се връща с етап в Япония, ще изкуши бившите гиганти на WRC да се завърнат.

рали

„Toyota е единственият (японски производител), участващ във WRC и бихме искали Mitsubishi и Subaru да са с нас“, казва Toyoda. „Предизвикателството на Toyota вдъхновява всички феновете на ралито.“

„Много фенове си спомнят триото Toyota, Subaru и Mitsubishi и се надявам, че WRC ще дойде в Япония и ще вдъхнови не само Toyota, но и всички производители – бихме искали да ги видим отново.“

„Искам да подкрепя това завръщане. Това което правим с Gazoo Racing e не само дa мислим за Toyota, работим в името на спорта.“

Тойода добави, че Toyota вероятно ще остане във WRC дългосрочно, докато е конкурентен.

Отборът на Томи Макинен спечели четири състезания с Yaris-ът си от началото на миналата година, а От Танак обстреля титлата за 2018 г. с победи в останалите пет кръга.

„Надявам се, че Тойота ще остане в ралито за дълго време“, казва Тойода. „Понякога участието зависи от икономически причини, но за мен основната цел да подкрепям този вид дейност е за да правим все по-добри автомобили – това е единствената цел, която имаме.“

„Пътят прави автомобили, а пътят на WRC е много, много труден. Ако се състезаваме срещу конкурентите си и комуникираме, това би довело до направата на всее по-добри коли.“